Ev yangınları, yıkım ve trajediyi geride bırakan çok yaygın felaketlerdir. Bazı kötü niyetli neden olsa da evlerin yıkılıp hasar ya da yanık bu yangınlar genellikle kazalar, doğal afetler ya da dikkatsizlik sonucu vardır. Bu koleksiyondaki ev yangınları çeşitli kökenlere sahipken, hepsi bize ateşin müthiş gücünü ve onu hafife almanın veya kötüye kullanmanın ciddi sonuçlarını hatırlatmaya hizmet ediyor.

Frank Lloyd Wright'ın Taliesin'de kundaklama, 1914

Frank Lloyd Wright'ın Taliesin'de kundaklama, 1914

Frank Lloyd Wright'ın Güneybatı Wisconsin'deki genişleyen evini tahrip eden yangın , hizmetkarlarından biriolan Julian Carlton tarafından, Wright'ın metresi ve iki küçük çocuğu da dahil olmak üzere yedi kişinin hayatını kaybettiği ölümcül bir saldırı sırasında kuruldu. Ancak yangın ölümlerin nedeni değildi. Carlton kurbanlarını baltayla öldürdü ve sonra hidroklorik asit yutarak kendini öldürmeye çalıştı. Haftalar sonra, korkunç çılgınlığı için bir sebep vermeden öldü. (Burada gösterilen, Scottsdale, Arizona'daki Taliesin West.)

Malcolm X'in New York'taki evinde kundaklama, 1965

Malcolm X'in New York'taki evinde kundaklama, 1965

Malcolm X'in Queens'teki evine yapılan bu kundaklama saldırısında kimse öldürülmedi, ama kimse de bir suçla suçlanmadı. Malcolm X, yangın bombalamasının İslam milleti ile artan gerilimlerin bir sonucu olduğuna inanıyordu. Saldırıdan yaklaşık bir hafta sonra, Malcolm X, İslam Ulusuyla bağları olan erkekler tarafından öldürüldü.

Glasgow Watson Sokak Yangın, 1905

Glasgow Watson Sokak Yangın, 1905

Glasgow'daki bir lojmandaki bu yangın 39 kişinin hayatını kaybetti ve 24 kişi yaralandı. Yangın patlak verdiğinde 200'den fazla kiracının çoğu uyuyordu ve yanıcı yapı malzemeleri ve hızlı bir rüzgar sayesinde hızla yayıldı. Erkekler odalara sıkıca tıkıldı ve birçoğu üst katlarda sıkışıpkaldı . Trajedi, yangın güvenliği standartlarının eksikliğine dikkat çekti ve bir soruşturmayı teşvik etti.

Batı Kanadı Ateşi, 1929

Batı Kanadı Ateşi, 1929

Beyaz Saray'da iki yangın oldu: birincisi 1814'te, 1812 Savaşı sırasında (Dolley Madison, Gilbert Stuart'ın George Washington portresini ünlü bir şekilde kurtardığında) ve ikincisi 1929'da Herbert Hoover'ın Başkanlığı sırasında. Hatalı kablolamanın neden olduğu bu ikinci yangın, 1814 yangından çok daha az dramatikti, ancak 1929'daki kötü şöhretli piyasa çöküşünden sadece bir hafta sonra Noel arifesinde meydana geldiği için, özellikle uğursuz görünüyordu.

Esperanza Ateşi, 2006

Esperanza Ateşi, 2006

Esperanza orman yangını, Ekim 2006'da Palm Springs, Kaliforniya'nın batısındaki 40.000 dönümden fazla araziyi tahrip etti ve yerel olarak "sekizgen" olarak bilinen boş bir ev de dahil olmak üzere 34 evi yaktı."Sonunda yıkılan bu evi kurtarmak için beş itfaiyeci öldü. Yangının nedeni kundaklama olarak belirlendi ve suçlu Raymond Lee Oyler daha sonra bir dizi başka yangına bağlandı. Sonunda cinayetten ve 20 kundaklama suçundan suçlu bulunduve ölüm cezasına çarptırıldı.

Chau Kiralık Ev Yangın, 1962

Chau Kiralık Ev Yangın, 1962

1962'de kalabalık bir Hong Kong apartmanına çarpan Chau yangını, bu listedeki en büyük trajedilerden biri. Yangın, çok miktarda depolanmış havai fişek de dahil olmak üzere yanıcı malzemelerin varlığı ile yoğunlaştı. Yangın, evin içinde uyuyan sakinleri tuzağa düşürerek kükredi. Yangın 44 kişiyi öldürdü ve yüzlerce insanı evsiz bıraktı. Daha sonra, yangının ortaya çıktığı bölgede, küçük alevin ölümcül bir yangına yayılmasına izin veren yangın söndürücüler olmadığı keşfedildi.

Mark Hopkins Malikanesinde Yangın, 1906

Mark Hopkins Malikanesinde Yangın, 1906

Mark Hopkins Konağı, San Francisco'daki Nob Hill'in tepesinde, şu anda InterContinental Mark Hopkins hotel tarafından işgal edilen bir yerde inşa edilmiş süslü yaldızlı bir Kaleydi. Konak, Orta Pasifik demiryolunun kurucusu Hopkins tarafından yaptırıldı ve inşaat 1875'te başladı. Yapı 1878'de tamamlandı ve o zamana kadar Hopkins öldü. 1891'de dul eşinin ölümünden sonra, konak San Francisco Sanat Derneği'ne bağışlandı. Sağlam bir şekilde inşa edilen bina, 18 Nisan 1906'daki yıkıcı depremden kurtuldu, ancak sonraki yangının kurbanı oldu.

Chateau du Triomphe Yangın Dallas, Teksas, 2002

Chateau du Triomphe Yangın Dallas, Teksas, 2002

40 milyon dolardan fazla olan 43.000 metrekarelik mülk, 2002 yılında yapım aşamasındayken neredeyse molozlara yakıldı. 100'den fazla itfaiyeci yangını durdurmak için saatlerce uğraştı. Meydan? Konağın büyük boyutu, yangını kontrol altında tutmayı zorlaştırdı. Konağın yerleşik yağmurlama sistemi bile, açık çatı katından geçen alevleri kontrol etmeye yardımcı olmadı. (Ayrıca, Yangın sırasında fıskiyelerin aktif olup olmadığı konusunda tartışmalar vardı ve evin tamamlanmasından birkaç hafta sonra.) Yangın şehrin tarihinin en büyüğüydü toplam hasar 20 milyon dolardan fazla. Sonunda, evin ölümü aşırı tehlikelerin bir kanıtı olarak hizmet eder.

Bunlarıda Beğenebilirsin

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorum Yap

Gerekli alanlar (*).

Facebook Yorumları